Search
  • Мережа "АНТС"

Виступ Ганни Гопко під час дискусії: "Діалог США-Україна про безпеку - 2021"

Виступ Ганни Гопко, голови правління АНТС, під час онлайн події 3-4 березня "Діалог США-Україна про безпеку - 2021", секція: "Як може нова адміністрація допомогти Україні в захисті від внутрішньої диверсії".

"Я думаю, що дуже важливо обговорювати майбутнє України як надихаючої демократії. Я впевнена, що Байдену потрібна міжнародна історія успіху демократії і Україна – саме те місце, де можна знайти таку історію. Американське лідерство, засноване на благородних цінностях, потрібне в усьому світі.

Президент Байден говорив про обов’язок американських громадян захищати правду та боротися з брехнею. В Україні відстоювати правду означає захищати нашу країну від російської агресії, проявом якої є окупація Криму та Донбасу, та від гібридних атак на українські демократичні трансформації. Звичайно, фейки та дезінформація, які розповсюджує Кремль, є зброєю – їхні кулі вражають людський розум.

Чи готові в Україні та на Заході до епох після Медведчука та Путіна, до пост-авторитарних режимів? Мені не хотілося б спостерігати ту непідготовленість, з якою ми зіткнулись після розпаду Радянського Союзу майже 30 років тому. Важливо зазначити, що в 2021 році Україна відзначатиме 30-ту річницю відновлення незалежності, також цього року відбулася зміна президента в США, а отже, існує можливість початку епохи відродження трансатлантичних відносин.

Я вважаю, історія – дуже важлива для передачі правди. Аргумент президента Німеччини пана Штайнмаєра щодо того, чому будівництво «Північного потоку 2» має бути завершено, видається дивним. Я вважаю, нашим німецьким друзям слід вивчити історію. Цього року виповниться 300 років з моменту перейменування Великого князівства Московського, «Московії», в Російську імперію Петром І. Викравши нашу історію, перейменувавши Московію в Росію, тоді, 300 років тому, вони почали свою політику загарбання територій незалежних держав. Важливо зазначити, що у зв’язку з «Північним потоком 2», я вірю і сподіваюсь, що американці забезпечать Україну новими «списами», якими можуть стати санкції. Ніщо не зможе більше допомогти захистити Україну від агресії Росії, як припинення «Північного потоку 2».

Я також згадаю про Фірташа, і я сподіваюсь, що ми нарешті дочекаємось екстрадиції його з Відня до США. Я згадала всіх цих людей, оскільки, вважаю, що дуже важливо допомогти Україні побороти олігархію. Без вашої підтримки, на моє переконання, це було б дуже важко. Тому що, давайте будемо відвертими, боротьба Зеленського проти Медведчука – це боротьба проти Путіна. Медведчук все ще залишається впливовим, в нього є свої люди серед співробітників українських спецслужб та у політичній партії в Парламенті. На мою думку, це гібридні інструменти російського втручання у внутрішню політику України. Дякуємо ЄС за впровадження санкцій з 2014 року проти таких людей, як Медведчук. Після отруєння Навального та його ув’язнення Сполучені Штати Америки ввели санкції проти російських представників, але ми все ж сподіваємось, що буде введено більше санкцій та що «Північний потік 2» буде зупинено. Також не забуваймо, що понад 100 українців перебувають у в’язниці на території тимчасово окупованого Криму чи в Росії. Ми боремося за українців, яких потрібно звільнити.

Я думаю, що дуже важливо говорити про залучення України до дискусії щодо зміцнення політичного виміру НАТО. Концепція «НАТО 2030» - це чіткий сигнал союзників про незмінну політичну та практичну підтримку України. Україна розраховує, що переглянута концепція стратегії НАТО на найближчі 10 років підтвердить прихильність альянсу до політики відкритих дверей і допоможе союзникам знайти спосіб реалізувати рішення Бухарестського саміту 2008 року.

На початку лютого в рамках діяльності Мережі "АНТС" ми провели онлайн-дискусію на високому рівні «Україна-НАТО: бачення-2030». Я дуже вдячна конгресмену Конноллі за участь та його потужні заяви. Він сподівається продовжувати співпрацювати з нами, підтримуючи політику відкритих дверей НАТО. Тут, в Україні, ми справді віримо, що знаходимось в унікальній ситуації. Сьогодні Джо Байден 46-й президент США, пан Конноллі, який відвідав Україну, а саме Львів та Яворівський полігон, зараз є президентом Парламентської Асамблеї НАТО. Україна і Грузія мають історичний шанс отримати ПДЧ в найближчому майбутньому і я сподіваюсь, що реформа служби безпеки буде проведена до святкування 30-ї річниці відновлення незалежності.

Ми мріємо побачити нового координатора в адміністрації Байдена, наприклад, координатора з питань розширення НАТО за рахунок вступу України та Грузії на подобі того, як Деніел Фрід розробив політику розширення НАТО за рахунок країн Центральної Європи, просуваючи ідею вільної та мирної Європи.

Телеканали олігархів Пінчука, Фірташа, Коломойського, Ахметова ніколи не запрошували мене на свої телепрограми через мою критику і вимогу поважати верховенство права і однакові для всіх норми. На мою думку, важливим потенційним внеском Вашингтона була б тверда позиція щодо питання деолігархізації без поділу на хороших та поганих олігархів. Важливо, щоб представники уряду США не брали участі в ініціативах чи заходах, організованих або фінансованих олігархами.

А також з нашими литовськими друзями, двома колишніми прем'єр-міністрами, паном Кіркуласом та паном Кубілюсом, ми їздили по різних столицях, просуваючи так званий план Маршалла для України або новий Європейський інвестиційний план. Я думаю, що насправді дуже важливо після досягнення нами прогресу в реформуванні судової системи, побачити більше політичної волі не лише щодо реалізації умов МВФ, а й справжньої волі політичних партій, як переважаючої більшості, так і демократичної опозиції. Я сподіваюсь, ми нарешті дійдемо згоди щодо судової реформи. Це відкриє нові можливості для збільшення інвестицій. Дуже важливо побачити зростання середнього класу. Збільшення кількості малих та середніх підприємств в Україні як відповідь на олігархізацію медіа та політики.

Також велика подяка Державному департаменту США за підтримку громадянського суспільства в Україні. Громадянське суспільство працює з ветеранами, волонтерами, які допомагають ВПО. Але головне тут не лише допомогти нам протистояти російським гібридним атакам в кіберпросторі, наприклад, поширення вірусу «Петя», боротьба з яким, до речі, є унікальним досвідом, яким Україна може поділитися, але також важливо мати стратегію для України на наступне десятиліття, в якій наша країна розглядається як лідер демократичних перетворень в регіоні. Однозначно, Україна могла б встановити порядок денний для Молдови та Грузії. Три країни також могли б в найближчому майбутньому стати моделлю для Білорусі, для білоруського народу, який бореться за гідність та свободу. І також одного дня ми зможемо побачити трансформації в РФ. Я вважаю, процвітаюча Україна, звичайно, може стати нічним кошмаром для Путіна, але успіх українських демократичних трансформацій значною мірою визначить подальшу долю країн регіону. Я пам’ятаю, як в Парламенті восьмого скликання ми створили Міжпарламентську Асамблею Україна-Грузія-Молдова для кращої координації з Брюсселем та Вашингтоном.

Отже, я вважаю, що в рамках Східного партнерства та в контексті пострадянського простору впродовж наступного десятиліття дуже важливо говорити про роль України як регіонального лідера. І, я сподіваюсь, що в порядку денному двосторонніх відносин між Україною та США одного дня ми говоритимемо про те, як поширювати успішний приклад України та демократію на весь пострадянський простір. І це місія України в 21 столітті і я сподіваюсь, що з приходом нової адміністрації Байдена ми почнемо говорити про цю роль.

Я сподіваюсь, впродовж президентства Байдена ми зустрінемо його з президентським візитом в Україну цього або наступного року. І цей історичний візит допоможе нам просунутись в напрямку євроатлантичної інтеграції. Чесно кажучи, я пам’ятаю свою першу зустріч із віце-президентом Байденом у 2014 році відразу після подій на Майдані, в той час я була співзасновницею Реанімаційного пакету реформ. Ми обговорювали питання олігархів, верховенства права, реформи децентралізації. Зараз, коли Байден став президентом, на порядку денному питання, як зупинити руйнівний вплив Росії та її представників тут на українську демократію? Європейці введуть санкції проти Медведчука та російських агентів, «Північний потік 2» буде зупинено і ми будемо домагатися всередині України досягнення більшого прогресу в реформуванні державної служби безпеки, більшої незалежності антикорупційної інфраструктури, в яку багато інвестували американці. Звичайно, процвітання нашого народу базується на середньому підприємництві, а не просто на великому олігархічному впливі".


23 views0 comments